دبیر دوسالانه کتاب علوم انسانی با رویکرد اسلامی: تولید فناوری، محور ویژه دوسالانه کتاب علوم انسانی با رویکرد اسلامی است

 | تاریخ ارسال: 1401/4/9 | 

مجید کافی در گفتگو با خبرنگار پژوهشگاه حوزه و دانشگاه اظهار داشت: مصوبه ای توسط هیئت امنای پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تصویب شد که دو سالانه کتاب علوم انسانی با رویکرد اسلامی برگزار شود که سال ۱۳۹۹ مصوبه آن از هیئت امنا گرفته و برای نخستین بار در سال ۱۴۰۰ عملیاتی شد.

وی در خصوص اهداف این دوسالانه افزود: ارتقا و تقویت نقش پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در زمینه راهبری مطالعات علوم انسانی با رویکرد اسلامی یکی از اهداف است.
وی بیان کرد: از دیگر اهداف می توان به تقویت بنیه علمی پژوهشگاه در زمینه علوم انسانی با رویکرد علوم اسلامی با شناسایی نخبگان، صاحب نظران و ایده پردازان در داخل و خارج از ایران اشاره کرد.

دبیر دوسالانه کتاب علوم انسانی با رویکرد اسلامی گفت: شبکه سازی بین صاحب نظران از دیگر اهداف است تا پس از شناسایی در عرصه ملی و بین المللی بتوانیم بانکی از صاحب نظران داشته باشیم و شبکه ای بسازیم که با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

وی عنوان کرد: از دیگر اهداف، فرهنگ سازی در زمینه علوم انسانی با رویکرد اسلامی است تا منشاء ایده های مختلف در این زمینه شود.

کافی گفت: حمایت از رساله ها و پایان نامه ها در حوزه علوم انسانی با رویکرد اسلامی در سطح حوزه های علمیه و دانشگاه ها از دیگر اهداف است.

وی ابراز کرد: نقد آثاری که در علوم انسانی در زمینه علوم اسلامی وجود دارد چه آثار پژوهشگاه و آثار دیگر پژوهشگران و همچنین حمایت از اندیشمندان و آثار آن ها از دیگر اهداف می باشد.

وی گفت: در اولین دوره این رویداد که در سال  ۱۴۰۱ برگزار می شود کتاب های منتشر شده از فروردین سال ۹۹ تا پایان سال ۱۴۰۰ پذیرفته می شود، همچنین طرح های پژوهشی آماده انتشار را نیز شامل می شود یعنی چنانچه فردی کتابی نوشته یا تحقیق انجام داده که آماده چاپ است در فراخوان ارزیابی می شود و چنانچه حد نصاب پذیرش را بدست آورد، قرارداد چاپ بسته می شود.

دبیر دوسالانه علوم انسانی با رویکرد اسلامی ادامه داد: همچنین طرح نامه های پژوهشی را شامل می شود یعنی زمانیکه محققی طرح نامه ای دارد که اجرا نشده چنانچه با آن ها قرارداد منعقد شود پس از ارزیابی خروجی کار به چاپ می رسد.

وی بیان کرد: محور ویژه در این رویکرد حمایت از ایده های پژوهشی علوم انسانی در رویکرد اسلامی است که منجر به تولید فناوری می شود.

وی گفت: از آنجایی که نخستین دوره دوسالانه را پیش رو داریم و زیرساخت های آن هنوز به طور کامل فراهم نشده است برای آثار بین المللی که به زبان غیر فارسی می باشد فراخوان داده نشده است، همچنین پایان نامه های سطح سه حوزه و رساله دکتری و پایان نامه ارشد دانشگاهی نیز امسال در فراخوان نخواهند بود.

کافی با بیان اینکه امسال در ۱۱ رشته علوم انسانی فراخوان داده می شود، افزود: این رشته ها شامل خانواده، روانشناسی، علوم تربیتی، فلسفه علوم انسانی، اقتصاد اسلامی، جامعه شناسی، مدیریت، علوم سیاسی، ارتباطات، آینده پژوهی، حقوق و فقه اجتماعی با رویکرد اسلامی می شود.

وی بیان کرد: منظور از علوم انسانی با رویکرد اسلامی محورهایی شامل: مقایسه دیدگاه های اسلامی با دیدگاه های غیر اسلامی، استنباط موضوعات علوم انسانی از منابع اسلامی، بازسازی و ارتقای روش و روش شناسی علوم انسانی با رویکرد اسلامی،  نقد و بررسی (پژوهش انتقادی)، تولید علمی با یکی از روش های علوم اسلامی، استخراج اندیشۀ اندیشمندان مسلمان ،و پاسخ به شبهات با تأکید بر منابع دینی می شود.
CAPTCHA

دفعات مشاهده: 286 بار   |   دفعات چاپ: 105 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


برگزار کنندگان

تاریخ های مهم

  • مهلت ارسال آثار: 15 مهر
  • پایان زمان داوری : 15 آذر
  • تاریخ برگزاری : 14بهمن 1401

پوستر نخستین دوسالانه

اشتراک در خبرنامه

لطفاً نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه در كادر زير وارد كنيد.

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 129 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 5 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 52470 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 161 بازدید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دوسالانه کتاب علوم انسانی با رویکرد اسلامی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 All Rights Reserved | Biennial of humanities books with an Islamic approach

Designed & Developed by : Yektaweb